England North Regional Final

Venue Details:

Leeds Golf Centre

Wike Ridge Lane

Shadwell

Leeds

Yorkshire

LS17 9JW

https://www.leedsgolfcentre.com/

T: 0113 2886000

_______________________________________________

Where to report on the day: Desk in bar area

Tee Times: 8.30 am - 3 pm

Practice Area: Yes

Food & Beverages: Yes

Hire Equipment: Available on request

Changing Facilities: Yes

Dress Code: Smart / Casual


Boys 11-12

Leeds White Course - B & G11-12

Hole123456789
Yardage17111114514115886101111161
Par333333333

Girls 11-12

Leeds White Course - B & G11-12

Hole123456789
Yardage17111114514115886101111161
Par333333333

Boys 9-10

Leeds Yellow - B & G9-10

Hole123456789
Yardage1571091231321407997105121
Par333333333

Girls 9-10

Leeds Yellow - B & G9-10

Hole123456789
Yardage1571091231321407997105121
Par333333333

Boys 7-8

Leeds Red - B & G5-8

Hole123456789
Yardage12010011269117738699114
Par333333333

Girls 5-8

Leeds Red - B & G5-8

Hole123456789
Yardage12010011269117738699114
Par333333333

Boys 5-6

Leeds Red - B & G5-8

Hole123456789
Yardage12010011269117738699114
Par333333333
NameClubAge on 1st September 2019GradeGender
Zak Khan 5 Boys 5-6 male
Zac Clarke Hillside Golf Club 9 Boys 9-10 male
William Jefferson Wilton golf club 10 Boys 9-10 male
William Hardcastle Hart Common 7 Boys 7-8 male
Tommy Ellis Southport Golf Academy 6 Boys 5-6 male
Tom Kennedy 8 Boys 7-8 male
Tom Irvine High Legh Park 11 Boys 11-12 male
Tom Hartshorne Rockliffe Hall Golf club 9 Boys 9-10 male
Toby Meehan Leeds Golf Centre 8 Boys 7-8 male
Thomas Newton Rudding Park Golf Club 11 Boys 11-12 male
Stanley Lynch Adlington Golf Centre 6 Boys 5-6 male
Sophie Clafton Wallasey GC 10 Girls 9-10 female
Solomon Canning Eaglescliffe 11 Boys 11-12 male
Seth Smith Oulton Hall 8 Boys 7-8 male
Sam McIntyre Oulton Hall 10 Boys 9-10 male
Sadie Adams Burnley Golf Club 12 Girls 11-12 female
Ronak Alwala Bourn Golf Club 6 Boys 5-6 male
Ricky Mohun Mauritius Gymkhana Club 7 Boys 7-8 male
Olivia Peacock Middlesbrough Golf Club 11 Girls 11-12 female
Oliver Strang Moor Allerton Golf Club 10 Boys 9-10 male
Oliver Butts Matfen Hall 12 Boys 11-12 male
Nathan Buchanan Matfen Hall 10 Boys 9-10 male
Nairn Barclay Hexham 12 Boys 11-12 male
Morgan Bollan Crewe Golf Club 8 Girls 5-8 female
Max Hollinghurst Scarthingwell 11 Boys 11-12 male
Luke walton 9 Boys 9-10 male
Louis OConnor Formby Hall 6 Boys 5-6 male
Logan Barclay Hexham 8 Boys 7-8 male
Lilly Anderson Hornsea golf club 9 Girls 9-10 female
Katie Westy Seaton Carew 10 Girls 9-10 female
Johnny Hughes West Derby 6 Boys 5-6 male
Joe Alderson 12 Boys 11-12 male
Jaxon Fletcher Hartlepool 11 Boys 11-12 male
Jamie Elizabeth Hand 12 Girls 11-12 female
James Robertson Woodsome Hall Golf Club 12 Boys 11-12 male
Izzy Stokes Stokesley golf club 8 Girls 5-8 female
Isabella Taylor-Stokes styal 12 Girls 11-12 female
Gustav Bergenstjerna Ramside 10 Boys 9-10 male
Grace Lambert Hessle golf club 12 Girls 11-12 female
Grace Gill Garforth golf club 9 Girls 9-10 female
George Crompton The West Lancashire Golf Club 9 Boys 9-10 male
George Carpenter worsley 10 Boys 9-10 male
Ewan Mackenzie Cottingham Parks Golf Club 10 Boys 9-10 male
Evie-Grace McNeil Chesterfield Golf Club 10 Girls 9-10 male
Ethan Smiles Heworth Golf Club 9 Boys 9-10 male
Ethan Battye Woodsome Hall Golf Club 10 Boys 9-10 male
Ellis Carpenter worsley 12 Boys 11-12 male
Elliot Moon wearside golf club 10 Boys 9-10 male
Eddie Claughton Leeds Golf Centre 8 Boys 7-8 male
Eddie Bergenstjerna Ramside 8 Boys 7-8 male
Dylan Carr The West Lancashire Golf Club 8 Boys 7-8 male
Corralis Delaney Royal Lytham & St Anne’s 12 Boys 11-12 male
Charlotte Naughton Matfen Hall 11 Girls 11-12 female
Charlie Jagger Willow Valley Golf 11 Boys 11-12 male
Charlie Evans Woodsome Hall Golf Club 6 Boys 5-6 male
Carl Daniel Agapito Belton Woods 10 Boys 9-10 male
Callum Woolley Crewe Golf Club 10 Boys 9-10 male
Callum Akester Hessle golf club 6 Boys 5-6 male
Brooklyn Smith Southport & Ainsdale 12 Boys 11-12 male
Benjamin Waite Howley Hall 12 Boys 11-12 male
Autumn Buchanan Matfen Hall 8 Girls 5-8 female
Archie Palmer Close House 10 Boys 9-10 male
Amy Burton Wynyard 10 Girls 9-10 female
Alfie Baldwin Wilton golf club 12 Boys 11-12 male
Alfie Arnold Houldsworth Golf Club 12 Boys 11-12 male
Alexander Boyes Eaglescliffe 10 Boys 9-10 male
Albie Walker Notts golf club (Hollinwell) 8 Boys 7-8 male
Aiden Cuartero Phoenix golf club 10 Boys 9-10 male
Abida Shazad Rudding Park Golf Club 10 Girls 9-10 female
Aaron Mohun Mauritius Gymkhana Club 12 Boys 11-12 male

England North Regional Final Timesheet - 2019-07-14

Player & Tee Times information
Boys 11-12 (Start Time: 08:30 End Time: 09:20)
Girls 11-12 (Start Time: 09:30 End Time: 09:50)
Boys 9-10 (Start Time: 10:00 End Time: 11:00)
Girls 9-10 (Start Time: 11:10 End Time: 11:30)
Boys 7-8 (Start Time: 11:40 End Time: 12:10)
Girls 5-8 (Start Time: 12:20 End Time: 12:20)
Boys 5-6 (Start Time: 12:30 End Time: 12:50)
%08:30
Tee Times Player 1 Player 2 Player 3
08:30 Tom Irvine Thomas Newton
08:40 Oliver Butts Nairn Barclay Solomon Canning
08:50 Joe Alderson Jaxon Fletcher Max Hollinghurst
09:00 Ellis Carpenter Corralis Delaney James Robertson
09:10 Brooklyn Smith Benjamin Waite Charlie Jagger
09:20 Alfie Arnold Aaron Mohun Alfie Baldwin
09:30 Sadie Adams Grace Lambert Jamie Elizabeth Hand
09:40
09:50 Charlotte Naughton Isabella Taylor-Stokes Olivia Peacock
10:00 Zac Clarke William Jefferson
10:10 Sam McIntyre Tom Hartshorne
10:20 Luke Walton Oliver Strang Nathan Buchanan
10:30 George Carpenter George Crompton Gustav Bergenstjerna
10:40 Ethan Battye Ewan Mackenzie Archie Palmer
10:50 Callum Woolley Elliot Moon Carl Daniel Agapito
11:00 Aiden Cuartero Ethan Smiles Alexander Boyes
11:10 Sophie Clafton Lilly Anderson
11:20 Grace Gill Katie Westy
11:30 Abida Shazad Evie-Grace McNeil Amy Burton
11:40 William Hardcastle Tom Kennedy
11:50 Seth Smith Toby Meehan
12:00 Eddie Claughton Ricky Mohun Logan Barclay
12:10 Eddie Bergenstjerna Dylan Carr
12:20 Morgan Bollan Izzy Stokes Autumn Buchanan
12:30 Zak Khan Tommy Ellis
12:40 Ronak Alwala Callum Akester Stanley Lynch
12:50 Charlie Evans Johnny Hughes Louis OConnor
13:00
13:10
13:20
13:30
13:40
13:50
14:00
14:10
14:20
14:30
14:40
14:50
15:00
15:10
15:20
15:30
15:40
15:50
16:00
16:10
16:20
16:30
16:40
16:50
17:00
17:10
17:20
17:30
17:40
17:50
18:00
18:10
18:20
18:30
18:40
18:50
19:00

Boys 11-12

# Name Club Round 1 Score Total View
1 Benjamin Waite Howley Hall 29 29 View
2 Alfie Baldwin Wilton golf club 29 29 View
3 Joe Alderson 29 29 View
4 Tom Irvine High Legh Park 29 29 View
5 Brooklyn Smith Southport & Ainsdale 30 30 View
6 Aaron Mohun Mauritius Gymkhana Club 30 30 View
7 James Robertson Woodsome Hall Golf Club 30 30 View
8 Nairn Barclay Hexham 32 32 View
9 Solomon Canning Eaglescliffe 32 32 View
10 Oliver Butts Matfen Hall 33 33 View
11 Jaxon Fletcher Hartlepool 34 34 View
12 Corralis Delaney Royal Lytham & St Anne’s 34 34 View
13 Thomas Newton Rudding Park Golf Club 35 35 View
14 Alfie Arnold Houldsworth Golf Club 35 35 View
15 Max Hollinghurst Scarthingwell 36 36 View
16 Ellis Carpenter worsley 39 39 View
17 Charlie Jagger Willow Valley Golf 39 39 View
View finalists

Girls 11-12

# Name Club Round 1 Score Total View
1 Sadie Adams Burnley Golf Club 29 29 View
2 Charlotte Naughton Matfen Hall 30 30 View
3 Isabella Taylor-Stokes styal 31 31 View
4 Grace Lambert Hessle golf club 38 38 View
5 Jamie Elizabeth Hand 45 45 View
View finalists

Boys 9-10

# Name Club Round 1 Score Total View
1 Oliver Strang Moor Allerton Golf Club 30 30 View
2 Sam McIntyre Oulton Hall 30 30 View
3 Carl Daniel Agapito Belton Woods 30 30 View
4 Ewan Mackenzie Cottingham Parks Golf Club 31 31 View
5 Luke walton 32 32 View
6 Alexander Boyes Eaglescliffe 32 32 View
7 George Crompton The West Lancashire Golf Club 32 32 View
8 Aiden Cuartero Phoenix golf club 32 32 View
9 Tom Hartshorne Rockliffe Hall Golf club 33 33 View
10 Zac Clarke Hillside Golf Club 33 33 View
11 Gustav Bergenstjerna Ramside 33 33 View
12 Nathan Buchanan Matfen Hall 33 33 View
13 William Jefferson Wilton golf club 36 36 View
14 Archie Palmer Close House 36 36 View
15 Elliot Moon wearside golf club 37 37 View
16 George Carpenter worsley 37 37 View
17 Ethan Smiles Heworth Golf Club 41 41 View
18 Callum Woolley Crewe Golf Club 43 43 View
19 Ethan Battye Woodsome Hall Golf Club 44 44 View
View finalists

Girls 9-10

# Name Club Round 1 Score Total View
1 Grace Gill Garforth golf club 33 33 View
2 Amy Burton Wynyard 35 35 View
3 Evie-Grace McNeil Chesterfield Golf Club 36 36 View
4 Sophie Clafton Wallasey GC 38 38 View
5 Lilly Anderson Hornsea golf club 40 40 View
6 Abida Shazad Rudding Park Golf Club 44 44 View
7 Katie Westy Seaton Carew 50 50 View
View finalists

Boys 7-8

# Name Club Round 1 Score Total View
1 Tom Kennedy 31 31 View
2 William Hardcastle Hart Common 34 34 View
3 Eddie Claughton Leeds Golf Centre 36 36 View
4 Ricky Mohun Mauritius Gymkhana Club 36 36 View
5 Seth Smith Oulton Hall 37 37 View
6 Eddie Bergenstjerna Ramside 37 37 View
7 Logan Barclay Hexham 40 40 View
8 Toby Meehan Leeds Golf Centre 46 46 View
View finalists

Girls 5-8

# Name Club Round 1 Score Total View
1 Izzy Stokes Stokesley golf club 36 36 View
2 Morgan Bollan Crewe Golf Club 40 40 View
3 Autumn Buchanan Matfen Hall 44 44 View
View finalists

Boys 5-6

# Name Club Round 1 Score Total View
1 Johnny Hughes West Derby 36 36 View
2 Callum Akester Hessle golf club 36 36 View
3 Louis OConnor Formby Hall 42 42 View
4 Ronak Alwala Bourn Golf Club 43 43 View
5 Charlie Evans Woodsome Hall Golf Club 49 49 View
6 Stanley Lynch Adlington Golf Centre 50 50 View
7 Tommy Ellis Southport Golf Academy 52 52 View
8 Zak Khan 57 57 View
View finalists
No photos at present for this tournament